Hidrogjeni(H)

  Share
  avatar
  Onyx.
  Administrator
  Administrator

  Posts : 414
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Hidrogjeni(H)

  Mesazh nga Onyx. prej Wed Dec 23, 2009 4:54 pm

  Hidrogjeni është nje gas, ky eshte elementi i pare i tabeles periodike te elementave. Hidrogjeni ka vetem nje elektron ne shtresen e pare elekronike, kjo shtrese per te qene e plote duhet te kete dy elektone. Masa atomike e hidrogjenit eshte 1.008g/mol. Ne berthamen e tij ky element permban nje proton qe ka ngarkese positive dhe ne shtresen e jashtme nje elektron me ngarkese negative.  Zbulimi
  Në 1671 në një publikim kimisti Britanik Robert Boyle e pershkruan një gaz djegëz që u lirua nga një reaksion në mes të hekurit dhe acidit të tëholluar. Shumë më vonë, me 1766 shkencëtari Britanik Henry Cavendish zbuloi se u bëhej fjalë për një element kimik kur ai bënte eksperimente me kvik. Edhepse ai arriti ti shpjegoj saktësisht shumë tipare, ai paramendonte se jo acidi por metali ishte liruesi i këtij gazi. Për ketë arsyje ai e quajti elementin e zbuluar gas djegës i metalëve. Disa vjetë më vonë Antoine Lavoisier e emëroj atë me emër qe edhe sot e mban, Hidrogjen. Emri Hidrogjen vjen nga termet Greke hydrogenium e genes mund të përkthehët në krijues i ujit.
  Përbërja
  Hidrogjeni paraqet dy isotop (iso=do te thote i njejt, topos=do te thote vend),pra jane atome qe kane te njejtin vend ne tabelen periodike por paraqesin nje mase atomike te ndryshme sepse permbajne ne berthame nje numer te ndryshen neutronesh.

  Hidrogjeni kur lidhet me elemente te tjere formon tre tipe produktesh: hidrure kriprash kur lidhet me metale, hidrure molekolare ose kovalente kur lidhet me jometale dhe e fundit hidroacide qe jane acide qe permbajne hidrogjen plus jometal. Shembujt e disa hidroacideve mund te jen: acid clorhidrik HCl, acid fluorhidrik HF, acid sulfhidrik H2S, acid bromhidrik HBr, acid jod'hidrik HI.

   Ora është Sun Apr 22, 2018 4:23 am