Energjia....

  Share
  avatar
  Onyx.
  Administrator
  Administrator

  Posts : 414
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Energjia....

  Mesazh nga Onyx. prej Wed Dec 23, 2009 5:18 pm

  Energjia ne fizike, eshte aftesia e nderveprimit te nje sistemi me nje tjeter. Energjia ka te beje edhe me fuqine e kerkuar per te levizur apo zhvendosur nje peshe ne nje largesi te caktuar. Sa me e rende te jete pesha ose sa me e gjate largesia, aq me shume energji nevojitet. Ka shume lloje energjish: energji kimike nga fosilet djegese, energji elektrike nga shfrytezimi i fuqise se ujit, energji diellore, energjia e eres, energji termale, dhe energji berthamore nga ndarja e atomit. Njesia e energjise eshte zhuli me shenje "J", per nder te Xhejms Zhulit. Puna dhe ngrohtesia kane te njejten njesi energjie, por jane koncepte fizike krejtesisht te ndryshme. Energjia ndodhet ne cdo sistem mekanik te veeuar.

  Energjia kinetike: Objektet qe levizin kane enrgji kinetike, energjine e levizjes. Sa me shpejt te levize dieka, aq me shume energji kinetike ka. Ndersa kur e ul shpejtesine, ajo humbet energji kinetike.

  Energjia potenciale: Eenrgjia nuk mund te krijohet apo shkaterrohet. Kjo do te thote se sasia e energjise ne Gjithesi eshte gjithnje e njejte. Sa here qe ndodh ndonje gje, energjia thjesht shnderrohet ne nje forme tjeter. Kjo gje ndodh, per shembull, kur bimet perdorin energji nga drita e diellit per te krijuar ushqim, qe pastaj e hane kafshet.

  Thenie mbi energjine:
  * "Energjia dhe kembengulja ndryshojne gjitheka". Benjamin Franklini
  * "Energjia eshte e njejte me deshiren dhe qellimin." Sheril Adams
  * "Energjia eshte nje kenaqesi e amshueshme, dhe kush deshiron, por nuk vepron, perhap murtajen." Uilliam Blejk
  * "Synimet ju ndihmojne te kanalizoni energjite tuaja ne veprim. " Les Braun

   Ora është Sat Apr 21, 2018 8:45 pm