Largohuni nga faqet pishing.

  Share

  Mr.Problem

  Posts : 117
  Reputation : 0
  Join date : 23/12/2009

  Largohuni nga faqet pishing.

  Mesazh nga Mr.Problem prej Wed Dec 23, 2009 5:55 pm

  Tek ne pishing ka filluar te perdoret shum e sidomos ato per marrien e passwordave te MSN-s.
  Me siguri se ne email tuaj kan ardhur mail kinse nga VALA ose IPKO , dhe aty shkruan nje text bindes per te derguar SMS falas , ato jan vetem farsa te krijuara nga keqbersit.

  Si mund ta dije se ai mesazh mund te jet i vertet :

  1.Shiko email nga eshte derugar :  Email qe perdoret me se shumti per te ber spam eshte : info@hi5.com
  Pra shikoni email se nga eshte derguar.

  2. Hyperlink
  Me siguri se qdo mesazh i derguar qe te jet sa me i fsheht permab hyperlink , me posht do ju tregoi si duket.  aty ku shkruan VALA MOBILE , ajo permban hyperlink , pasi te klikosh aty do ju shfaqet website , pra link i fshehur ne text .

  3. Gjithmon shiko website ku ndodhesh !  Gjeja qe me se shumti duhet kushtuar kujdes , eshte te shikosh ku ndohesh.

   Ora është Sun Apr 22, 2018 12:27 pm